loader image

AZ.con

podwyżka zaliczek na centralne ogrzewanie

Szanowni Państwo,

Informujemy, że z powodu drastycznego wzrostu cen gazu jesteśmy zmuszeni urealnić zaliczki na centralne ogrzewanie. Podwyższona zaliczka prawdopodobnie nie zrekompensuje wyższych kosztów ogrzewania. Jeśli zaliczki okażą się niewystarczające, będziemy musieli podwyższać je w ciągu roku.

Żeby uniknąć niedopłat w rozliczeniach kosztów energii cieplnej, każdy właściciel mieszkania może indywidualnie podwyższyć swoją zaliczkę na ten cel.

Ze swej strony prosimy Państwa o kontrolowanie kosztów ogrzewania (przez obserwowanie wskazań ciepłomierzy/podzielników).

Podajemy kilka, publikowanych w poradnikach rad, które pomogą wpłynąć na ograniczenie zużycie ciepła:

  1. Należy dostosować temperaturę pomieszczeń do swoich potrzeb uzależnionych od:
    • pory dnia – w ciągu dnia, temperatura wyższa, w nocy niższa (w nocy, podczas snu w zupełności wystarczy ok. 18-19˚C, w ciągu dnia komfortowe 20-21˚C)
    • codziennych aktywności – podwyższamy temperaturę gdy jesteśmy w domu, a obniżamy wychodząc z domu.
    • przeznaczenie pomieszczeń – inna temperatura w łazience, inna w sypialni, inna w kuchni.

2. Wietrzenie pomieszczeń, krótkie a intensywne – przed wietrzeniem należy zakręcić kaloryfery. Następuje wymiana powietrza
w mieszkaniu, ale jednocześnie nie ucieka z niego zbyt dużo ciepła.

3. Odsłanianie okien w dzień, zasłanianie na noc – wpuszczane do mieszkania promienie słoneczne ogrzewają je, natomiast nocą, zasłonięte okna, ograniczają emisję ciepła na zewnątrz.

4. Nie zasłaniajmy kaloryferów – dbajmy o równomierną cyrkulację ciepła po całym pomieszczeniu przez niezasłanianie grzejników meblami, roślinami, dużymi ciężkimi zasłonami. 

5. Przykręcanie zaworów grzejnikowych przed wyjściem z mieszkania – przed wyjściem z mieszkania na dłuższy czas warto skręcić termostaty. Należy jednak mieć na uwadze, aby zbytnio nie wychłodzić pomieszczeń.