loader image

AZ.con

oszczędzanie ciepła

Szanowni Państwo,

Oszczędzanie energii i ciepła zawsze było ważne ze względu na obniżenie domowych rachunków i troskę o środowisko. W nadchodzącym sezonie ogrzewania będzie to szczególnie istotne ze względu na wysokie ceny surowców (spowodowane wojną w Ukrainie), które przekładają się na ceny energii elektrycznej i ciepła. Dlatego  zachęcamy Państwa  do racjonalizacji zużycia ciepła (ogrzewania i ciepłej wody) i jego oszczędzania. Mniejsze zużycie ciepła pozwoli ograniczyć wpływ ceny paliw i cen ciepła na domowy rachunek.

Oszczędzać ciepło można prostymi metodami:

 • Dostosuj temperaturę do potrzeb, pory dnia i rodzaju pomieszczeń
  Optymalna temperatura w pomieszczeniach to średnio 20oC, ale zależy od pomieszczeń np. w kuchni wystarczy 18oC (gdy gotujemy mamy dodatkowe źródło ciepła), w sypialni na noc 18oC. W ciągu dnia potrzebujemy wyższej temperatury, niż nocą – stąd przed pójściem spać warto przesunąć termostat na niższy poziom (I-II).

  Pamiętaj!  Termostat na poziomie I oznacza najczęściej: 16oC, II poziom: 18oC, III poziom: 20oC, IV poziom: 22oC, V poziom: 24oC w pomieszczeniach.
 • Prawidłowo wietrz pomieszczenia krótko i intensywnie, zakręcając wcześniej termostaty przy grzejnikach. Po zamknięciu okna odczekaj 10 min.
  i odkręć termostat.
 • Kontroluj ciepło – wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie – przesuń termostat na poziom I-II.  
 • Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami
  Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Ciepło zamiast ogrzewać pokój krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem.
 • Unikaj otwierania okien w częściach wspólnych – wychłodzone klatki schodowe pobierają ciepło z mieszkań obniżając panującą w nich temperaturę.
 • Korzystaj z energii słonecznej w ciągu dnia, a na noc zasłaniaj okna
  Jeśli Twoje mieszkanie jest w nasłonecznionym miejscu nie zasłaniaj okien w mieszkaniu w ciągu dnia. W naturalny sposób ogrzejesz mieszkania. Na noc używaj żaluzji, zasłon lub okiennic, dzięki którym zasłaniając okna, zapobiegasz zbędnym utratom ciepła.

  Pamiętaj!  Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2oC to oszczędność 5% ciepła, 4oC to aż 10% ciepła.

  Jako administrator Państwa budynków wspólnie z PGE Toruń, producentem i dostawcą ciepła wprowadziliśmy również kilka technicznych zmian w ustawieniach urządzeń cieplnych i instalacji odbiorczej, które pomogą oszczędzić ciepło.